Uzm. Dr. Berna Mercan Alışır Psikiyatrist & Psikoterapist

1)PSİKOTERAPİ
Bireysel Psikoterapi
Psikoterapi , psikiyatrik hastalıkların tedavi yöntemlerinden biridir. Psikoterapi, gerekli eğitimleri almış bir uzman eşliğinde duygularınızı, düşüncelerinizi, kendiniz ve diğerleriyle ilgili inançlarınızı, kişisel yaşantılarınızı güvenli bir biçimde keşfetme sürecidir. Psikoterapi sürecinde , kişi içinde bulunduğu durumu anlar,duygu, düşünce ve davranışlarını anlamlandırır. Psikoterapi, kişiye kendi hayatının kontrolünü ele alabilmesinde ve sağlıklı baş etme becerileri edinerek zor yaşam olaylarının üstesinden gelebilmesinde yardımcı olur. Psikoterapi ne zaman gereklidir? -Depresyon ve kaygı bozuklukları (obsesif kompulsif bozukluk, panik bozukluk, yaygın anksiyete bozukluğu , fobiler….) gibi psikiyatrik rahatsızlıklarda -Devam eden yoğun mutsuzluk, çaresizlik, umutsuzluk duyguları yaşıyorsanız - Yaşadığınız duygusal zorluklar, kaygı ve korkularınız yaşamınızı olumsuz etkiliyorsa - Davranışlarınız kendinize ya da diğerlerine zarar vermeye başladıysa - Yaşadığınız duygusal zorluklar nedeniyle aileniz ya da yakınlarınızla karşı karşıya kalıyorsanız - İş performansınızla ilgili kaygınız varsa psikoterapi için başvurmanız önerilir.
Aile ve Çift Terapisi
Aile insanın kimliğinin, kişiliğinin, anılarının kısacası geçmişinin en önemli parçasıdır. Aynı zamanda da hayallerinin, umutlarının, kaygılarının, beklentilerinin yani geleceğinin merkezinde yer alır. Bir aile üyesinin sorunu tüm aile yapısını etkiler, diğer aile bireylerindede sorunlar çıkmasına neden olabilir. Bu yüzden ruhsal sorunlar ile çalışırken tüm aileyi bir arada değerlendirmek önemlidir. Aile terapisi aileyi bir bütün olarak ele alan bir yaklaşım biçimidir. Bireysel tedaviler bireye odaklanırken, aile terapisi ailede değişim ortaya çıkarmayı amaçlar.
Cinsel Terapi
Cinsel terapi, cinsel sorunları olan birey ya da çiftlere uygulanan, yapılandırılmış bir terapi şeklidir. Cinsel sorunlar konusunda eğitim almış profesyonellerce uygulanmalıdır. Cinsel terapi, kişilere çeşitli cinsel problemlerin çözümünde yardımcı olur: Vajinismus, cinsel istek ve uyarılma bozuklukları, sertleşme bozukluğu, erken boşalma, orgazm bozuklukları, ağrılı cinsel birleşme vb. Cinsel terapi sürecinde, kişi; istek ve kaygılarını açık bir şekilde ifade edebilmeyi, hem kendisinin hem de partnerinin cinsel ihtiyaçlarını daha iyi anlayabilmeyi öğrenir. Cinsellikle ilgili problemlerin, kaygı bozukluğu, duygudurum bozukluğu gibi psikiyatrik hastalıklara ya da kronik bedensel hastalıklar, kullanılan ilaçlar gibi dahili nedenlere de bağlı olabileceği unutulmamalıdır. Kapsamlı bir tıbbi değerlendirme, problemin ne olduğunun anlaşılmasında ve mevcut durum için en iyi tedavi ya da tedavi kombinasyonun ne olacağının belirlenmesinde gereklidir.
2)PSİKOFARMAKOTERAPİ (İLAÇ TEDAVİSİ)

Tuzla Mah. 563. Sk. No:3/6

Fethiye/Muğla

© Copyright Berna Mercan Alışır

Randevu İçin:

0252 612 52 02

| 0538 513 99 53